Kā jāpieaug mazuļa svaram pirmajā gadā? Zīdaiņa auguma un svara parametru kontrole ir būtiska, lai novērtētu bērna veselību. No pirmajām dzīves dienām viens no svarīgākajiem parametriem, kas ietekmē zīdaiņa veselības diagnozi, ir viņa svars. Par mazuļu harmonisku attīstību var runāt tad, kad svara pieaugums ir tieši proporcionāls augšanai. Jāatceras, ka šie parametri ir atkarīgi no zīdaiņu individuālās ģenētiskās noslieces. Turklāt svarīgi ir arī tas, kā bērns tiek barots.
Kā pārbaudīt, vai jūsu bērns pareizi pieņemas svarā? Novērtējot zīdaiņa veselību, ārsts ņem vērā tā saukto attīstības līkni (diagrammu) un indeksu procentīļu metodi. Visas novirzes no normas tiek rūpīgi uzraudzītas.
Lai kontrolētu bērna svaru mājās, ir vērts iegādāties svarus. Zīdaiņu svari ir ierīce, ar kuras palīdzību mēs varam ērti un ātri nosvērt bērnu un pēc tam salīdzināt rezultātu ar vispārpieņemtiem standartiem. Bērna svara pieaugums zīdaiņiem ir līdz 200 g nedēļā, un tas nedrīkst būt mazāks par 150 g. Sākot ar 5. mēnesi, šis pieaugums ir aptuveni 90-150 g nedēļā, pēc tam pakāpeniski samazinās. Pirmajā dzīves gadā mazulis pieņemas svarā vidēji ap 7 kg. Nenormāls svars bieži ir saistīts ar tādām slimībām kā infekcijas vai anēmija. Neapšaubāmi, mazuļa svars ietekmē lielas motorikas attīstību. Nevēlamas parādības ir gan nepietiekams uzturs, gan bērna pārmērīga ēdināšana. Pārtikas alerģijas vai vielmaiņas problēmas bieži veicina patoloģisku svara pieaugumu zīdaiņiem. Bērna ēdināšanas metode ir individuāls process un ir atkarīgs no daudziem faktoriem, tai skaitā: mātes psihofiziskā stāvokļa un viņas lietotajām zālēm, zīdaiņu pārtikas tolerances, mazuļa slimībām un kaites, bērna svara, bērna individuālās vēlmes, medicīniskās rekomendācijas. Vizīte pie ārsta neapstrīdami ir nepieciešama, ja bērna augums vai svars neatbilst normai.