Izvēlne
Jūsu grozs

Bērna barošana

Bērna barošana nav viegls uzdevums. Lai to atvieglotu, ir vērts aprīkot sevi ar dažiem piederumiem. Jo īpaši, barojot bērnu, noderēs:

-sildītāji - šīs ierīces arvien vairāk ir paredzētas ne tikai mazuļa piena sildīšanai, bet arī ļauj atkausēt pārtiku, sterilizēt pudeles vai knupīšus un uzsildīt ēdiena burciņas;

- trauki un pārtika bērnu pārtikai. Bērna barošana nav iespējama bez īpašiem piederumiem. Pirmajos dzīves mēnešos mazuļi tiek baroti tikai ar pienu, tāpēc mazuļu pudelītes noder. Ir pieejami dažādi interesanti šķīvji, bļodas, ūdens pudeles, krūzes un galda piederumi, kas paredzēti lielāka mazuļa barošanai ar cietām vielām;

- noderīgi aksesuāri bērnu barošanai ietver arī priekšautiņus, kas samazina apģērba piesārņojuma risku. Tie ir pieejami no dažādiem materiāliem, dažādos izmēros, krāsās, modeļos un stilos;

- barošanas krēsli – sēdošu bērnu pabarot būs vieglāk un pareizāk, ja viņš tiks ievietots speciālajā barošanas krēslā.

Mazuļa uztura paplašināšana - kad sākt un kādus ēdienus dot mazulim?
Sākotnēji jaundzimušo un zīdaini baro tikai ar mātes pienu vai tā aizstājēju, kas pilnībā apmierina viņa uztura vajadzības. Taču pienāk brīdis, kad mazulim vairs nepietiek ar mātes pienu. Kāds ir zīdaiņa barošanas modelis, paplašinot diētu? Kādus ēdienus ieviest vispirms un kāpēc, kad mazulis ir gatavs pirmajam cietajam ēdienam?
Speciālisti iesaka sākt paplašināt zīdaiņu ēdienkarti laikā no 17. līdz 26. dzīves nedēļai un tad, kad mazulim parādās gatavības pazīmes cietai pārtikai. Pazīmes, kas liecina par bērna gatavību paplašināt uzturu, ir: spēja sēdēt ar atbalstu, galvas un kakla kustību kontrole, refleksa zudums, lai ar mēli izstumtu pārtiku no mutes, interese par vecāku ēdieniem, vēlme likt mutē priekšmetus-mute atveras, ieraugot karoti ēdiena.
Bērna uztura shēma atkarībā no zīdaiņa vecuma nodrošina šādu ēdienreižu skaitu dienā:
* 5-6 mēnešu vecumā - 5 ēdienreizes: 4 piena produkti (apmēram 150-160 ml) un 1 cietais;
* 7-8 mēneši - 5 ēdienreizes dienā: 3 reizes piena produkti (apmēram 170-180 ml) un 2 reizes cietais;
* 9-12 mēneši - 5 ēdienreizes dienā: 3 reizes dienā piena produkti (apmēram 190-220 ml) un 2 reizes cietais;
* Pirmā dzīves gada beigās bērns var ēst 4-5 reizes un 1-2 reizes ir lietderīgi uzkost.
Šeit norādītais piena ēdienreižu skaits attiecas uz bērniem, kuri baroti ar modificētu pienu. Zīdaiņiem, kurus baro ar krūti, ēdienreižu skaits ar pienu var būt lielāks. Jauni pārtikas produkti jāievada lēnām – sāciet ar nelielu daudzumu (3-4 tējkarotes) jaunās sastāvdaļas un vērojiet bērna reakciju uz nepanesību. Šī iemesla dēļ nav ieteicams ieviest vairāk par vienu nezināmu produktu dienā.
Kā sākt paplašināt zīdaiņa ēdienkarti? Atsevišķu pārtikas produktu ievadīšanas secībai bērna uzturā nav lielas nozīmes. Sākumā ieteicami tipiski papildinoši ēdieni: dārzeņi, augļi un graudaugi. Tā kā dārzeņu garša ir sliktāka, eksperti iesaka tos dot bērnam 2 nedēļas pirms augļiem. Uztura paplašināšanas pašā sākumā ir vērts dot bērnam vienkomponentu ēdienus, lai “pārbaudītu” mazuļa reakciju uz atsevišķiem produktiem, piemēram: vārītos dārzeņus (ķirbi, burkānu) vai augļus (piem. ābolu, bumbieru), graudaugus bez lipekļa vai nelielu daudzumu graudaugu, kas satur lipekli. Pēc dažām dienām varat pāriet uz ēdieniem, kas satur 2 un vēlāk vairāk sastāvdaļu. Šādiem ēdieniem jābūt ar vienkāršu sastāvu, bez pievienota cukura un sāls, piemēram: biezenis no dažāda veida dārzeņiem, dārzeņu vai gaļas un dārzeņu zupas, ēdieni ar gaļu vai zivi, dārzeņiem un kartupeļu biezeni vai rīsiem, augļu maisījumi, pievienojot graudaugus vai augļu putas.
Pirmajā dzīves gadā mainās arī pārtikas sastāvs, ko droši var dot bērnam. Saskaņā ar uztura paplašināšanas shēmu papildinošu pārtikas produktu ieviešana sākas ar graudaugiem un kartupeļu biezeni, apmēram no 7 mēnešu vecuma mazulis jau var izmēģināt ēdienus ar maziem gabaliņiem. 8. dzīves mēnesis ir piemērots laiks, lai iedotu bērnam rokā daļiņas pašapēšanai, piemēram, mīkstos augļus, vārītus dārzeņus. 12. dzīves mēneša beigās mazulis jau var saņemt jebkuras konsistences barību.
Ir vērts atzīmēt, ka potenciāli alerģiju saturošu pārtikas produktu, piemēram, olu un glutēnu, iekļaušanas bērna uzturā atlikšana nedod nekādu labumu un neaizkavē alerģiju attīstību.
Kad ieviest gaļu, zivis, glutēnu un piena produktus? Īsumā, gaļa un zivis, kā arī citi dzelzi saturošie pārtikas produkti ir ieteicami bērniem no 6 mēnešu vecuma anēmijas riska dēļ pēc tam, kad ir izsmelti bērna augļa dzīves laikā uzkrātie šīs sastāvdaļas krājumi. Gaļai, piemēram, mājputnu, liellopu gaļai, trušai vai jēra gaļai, ir jābūt no uzticama avota. Attiecībā uz zivīm jāizvairās no plēsīgajām, bet pārējās jādod mazulim 1-2 reizes nedēļā, sākot ar mazām porcijām. Nelielos daudzumos glutēnu saturošu pārtiku var veiksmīgi dot bērniem jebkurā laikā no 4 mēnešu līdz 1 gada vecumam. Pētījumi liecina, ka glutēna ievadīšana šajā periodā nepalielina vai nesamazina bērna risku saslimt ar celiakiju.
Piena produkti tiek ievadīti bērna uzturā tāpat kā visas pārējās sastāvdaļas. Atteikšanās dot tos bērnam nemazina alerģiju iespējamību, tāpēc tos var veiksmīgi iekļaut 6 mēnešu veca mazuļa uzturā. Govs pienu var dot pēc 1 gada. Tomēr nelielos daudzumos to var izmantot kā papildinājumu pārtikas produktiem. Tādus pārtikas produktus kā jogurts, kefīrs un biezpiens var lietot arī pirmajā dzīves gadā nelielos daudzumos.
Bērnu pārtikas burciņas vai bērna ēdiena gatavošana pašu spēkiem? Sākot paplašināt bērna ēdienkarti, varam izlemt, kādus ēdienus viņam dosim - pašu gatavotus mājās vai gatavus no bērnu burciņām? Abiem risinājumiem ir savas priekšrocības un trūkumi, tāpēc ir vērts rūpīgi pārdomāt savu lēmumu. Paši gatavojot bērnam maltītes, uzņemamies atbildību par pilnīgi drošu sastāvdaļu izvēli no uzticama avota, kā arī par pareizu ēdiena sastāvu un pielāgošanu bērna vajadzībām. Viss process, kas ietver arī paša ēdiena gatavošanu, ir darbietilpīgs, prasa lielu darbu un vismaz pamatzināšanas mazuļu ēdināšanas jomā. Mēs pat nepieminam vecāku vilšanos, kad bērns atsakās nogaršot tik rūpīgi pagatavotu ēdienu vai atsakās ēst pēc 1 tējkarotes.
Gatavās zīdaiņu pārtikas burciņas ir izgatavotas no augstākās kvalitātes izejvielām, kuru drošums tiek pastāvīgi uzraudzīts. Tos izstrādājuši mazuļu uztura speciālisti, kas nodrošina, ka katra ēdienreize ir pareizi sabalansēta un pielāgota noteikta vecuma bērnu attīstības vajadzībām. Izvēloties gatavus ēdienus, vecāki ir spiesti uzticēties speciālistu pieredzei un zināšanām un vairs nespēj kontrolēt katru ēdiena gatavošanas posmu. Taču pretī viņi saņem lielas ērtības - zupu vai pusdienas bērnam var pagatavot dažu minūšu laikā, pietiek ar trauku uzsildīšanu un var pasniegt mazulim. Vecāki arī ir pārliecināti, ka burciņas sastāvs būs piemērots viņu bērnam. Uz zīdaiņiem paredzētām gatavām maltītēm attiecas īpaši juridiski nosacījumi – lai tās tiktu apstiprinātas pārdošanai, tās nedrīkst saturēt papildu vielas, piemēram, konservantus un mākslīgās krāsvielas. Tajos jābūt arī vecuma norādei un detalizētam sastāvdaļu sarakstam, kas ļauj pārbaudīt, kuri produkti tika izmantoti ēdiena pagatavošanai.
Un, lūdzu, atcerieties, ka labākais dzēriens bērna slāpju remdēšanai ir ūdens. Ar visām augļu sulām jāizturas kā pret pārtiku.
Pirmās 1000 bērna dzīves dienas ir periods, kurā tiek ieprogrammēta vielmaiņa un veidojas bērna ēšanas paradumi. Tāpēc ir tik svarīgi, lai jūsu mazulis būtu vesels ar pareizu uzturu katrā viņa attīstības stadijā.Bērna barošana

Bērna barošana veikalā bebis.lv-kvalitāte par saprātīgu cenu

Bērna barošana nav viegls uzdevums. Lai to atvieglotu, ir vērts aprīkot sevi ar dažiem piederumiem.

Turpinot apmeklēt šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai